slunečnicový
olej

Slunečnicový olej grande

Vysoce kvalitní olej je vyráběn v Evropě a splňuje nejvyšší standardy ve všech výrobních procesech určených pro potravinářský olej, jako IFS 6, BRC, HACCP, ISO 22000:2006, ISO 9001: 2008, Certificate of HALAL.

 

Slunečnicový olej Julie

 

Rostlina a získávání oleje

Slunečnice roční - Helianthus annuus L.je jedna z nejdůležitějších olejnin. Domovská oblast slunečnice se nachází na západním pobřeží Ameriky. Přes Mexiko se pak slunečnice v 16. století dostala do Evropy. Olej se vyrábí ze zralých semínek slunečnice zbavených slupek.

Dnes se slunečnicový olej vyrábí především na Ukrajině, v jihovýchodním Rusku, ve Francii a zemích jihovýchodní Evropy. Celkově se slunečnicový olej s roční světovou produkcí 14,2 milionů tun řadí na čtvrté místo v jedlých olejích, hned za palmový, sójový a řepkový.

Olej se získává jak extrahováním tak lisováním. Na trhu se uplatňuje především slunečnicový olej rafinovaný. Znamená to, že je získáván mechanickým lisováním semen slunečnice za vyšších teplot a dále extrahován pomocí organických rozpouštědel. Rozpouštědla v oleji nezůstanou, získaná surovina se ještě dál čistí a zbavuje všech nežádoucích příměsí a nečistot v procesu zvaném rafinace.

Ten zahrnuje řadu kroků – od neutralizace, při níž se olej zbaví nežádoucích volných mastných kyselin a všech případných příměsí po lisování, přes filtraci, kdy se k horkému oleji přidá bělicí hlinka, která na sebe nabalí barevné sloučeniny, a olej se pak přefiltruje, až po dezodoraci, během níž se destilací s vodní párou odstraní pachové a chuťové látky.